صفحه اصلی | اخبار جهان | دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در نهاد های امنیتی تغییرات بنیادی ایجادخواهد کرد

دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در نهاد های امنیتی تغییرات بنیادی ایجادخواهد کرد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان  در نهاد های امنیتی تغییرات بنیادی ایجادخواهد کرد

در حالیکه معاون اول ریاست جمهوری افغانستان برای سومین بار به هدف مبارزه با مخالفین مسلح دولت داخل ولایت های شمال شده است، کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه میگوید اشتراک معاون اول رئیس جمهور در جنگ ضعیف جلوه دادن نهاد های امنیتی است. صالح محمد صالح معاون این کمیسیون روز چهار شنبه در صحبت با رسانه ها گفت که عبدالرشید دوستم بجای رهبری جنگ در برخی ولایت های شمال باید در نهاد های امنیتی کشور تغییرات بنیادی وارد کند: " معاون اول میتواند که تغییرات بنیادی ایجاد کند کسانی که توانایی جنگ و مدیریت را دارند آنان را در راس بیاورد و کسانیکه مسئولیت جنگ را به عهده دارند برای شان صلاحیت بدهد تا آنان جنگ را پیش ببرند و اگر آنان ظرفیت ندارند باید تغییرات بنیادی در نیروهای امنیتی وارد گردد باید ما در کار های آنان مداخله نکنیم نه منحیث معاون اول و نه هم منحیث وکیل. " این اظهارات در حالی صورت میگیرد که عبدالرشید دوستم روز چهارشنبه به هدف پاکسازی ولسوالی های قوش تیپه و درزاب ولایت جوزجان از وجود مخالفان مسلح وارد این ولایت شد. به گفته معاون اول رئیس جمهور، این عملیات به همراهی ده هزار نیروی امنیتی از استقامت ولایت های فاریاب، جوزجان و سرپل آغاز می شود. شهباز ایرج سخنگوی معاون اول رئیس جمهور روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که حدود 400 مخالف مسلح دولت در ولسوالی قوش تیپه ولایت جوزجان تجمع کرده و قصد سقوط این ولسوالی را دارند. وی گفت که بخاطر تقویت روحیه مردم و نیروهای امنیتی کشور نیاز بود تا یک بار دیگر عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به جوزجان برود

مسایل نشان میداد که وضعیت در شمال افغانستان زیاد خوب نبود و روحیه مردم و نیروهای امنیتی در آن منطقه نیاز داشت تا بار دیگر بهتر شود در نتیجه جنرال صاحب دوستم به اساس هدایت رئیس جمهور و رضایت شورای امنیت ملی افغانستان پذیرفتند تا یک بار دیگر به محل رفته وضعیت امنیتی را بررسی کنند . "

معاون اول رئیس جمهور چند ماه پیش نیز به ولایت های سرپل، فاریاب و جوزجان در شمال کشور بخاطر سرکوب مخالفان مسلح دولت رفته بود.

در آنزمان عبدالرشید دوستم حین برگشت به کابل گفت که ولسوالی های قیصار، المار فاریاب و کوهستانات سرپل را از وجود مخالفان مسلح پاک سازی کرده است.

برخی از تحلیلگران هرچند رهبری جنگ از سوی آقای دوستم را بخاطر تقویت روحیه نیروهای امنیتی مهم میدانند اما شماری دیگر آنان انتقاد میکنند که معاون اول رئیس جمهور مربوط به تمام افغانستان است و باید در ولایت های غربی و شرقی کشور نیز بگونه مشابه عمل کند.

عتیق الله امرخیل در این مورد به رسانه ها گفت" جنرال صاحب دوستم هر بار که رفته اند اما زمانیکه برگشته اند مخالفین مسلح دوباره مناطق را اشغال کرده اند اگر مقصد از نمایش قدرت باشد و نشان دهد که خود وی یک شخص است که در جنگ اشتراک می کند پس باید در تمام افغانستان گردش کند نه تنها در شمال. "

اما سخنگوی دوستم افزودکه توجه معاون اول رئیس جمهور به ولایات شمال کشور، بدلیل سرکوب کردن جنگجویان کشورهای آسیای میانه در این مناطق است.

 

به باور وی اگر وضعیت در ولایات شمال کنترول نشود وضعیت امنیتی وخیم تر شده و مردم با چالش های جدی تری روبرو خواهند شد.

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0