صفحه اصلی | اخبار جهان | اختر محمد در ظرف 6 سال 5 هزار حلقه ماین را خنثی نموده است

اختر محمد در ظرف 6 سال 5 هزار حلقه ماین را خنثی نموده است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اختر محمد در ظرف 6 سال 5 هزار حلقه ماین را خنثی نموده است

ماین در اصل دشمن پنهان بشر است و در سه دهه جنگ در کشور جان هزاران انسان را گرفته و هزاران تن دیگر را معلول و معیوب نموده است. ماین‌ها تفاوتی بین نظامیان و غیرنظامی‎یان قایل نیست و پس از پایان درگیری همچنان خطرات آن باقی‌مانده و زمین‌ها را تا مدت‎ها غیر قابل استفاده می‌کنند. اما هستند کسانی‌که با این دشمن کور و پنهان انسان‌ بدون کدام ترس و هراس مبارزه می‌کنند و جان انسان‌‌ها و حیوانات را از خطرات ماین نجات می‌دهند. اخترمحمد آمر بخش ماین پاکی قوماندانی امنیه ولایت تخار در صحبت با رسانه ها گفت که مدت شش سال می‌شود که در بخش ماین پاکی کار می‌کند و از مسلک خود راضی است. وی افزود

از سال 1387 به این طرف در بخش خنثی سازی ماین در مرکز و 16 ولسوالی تخار مصروف اجرای وظیفه مینماییم  و نزدیک به 5 هزار حلقه ماین مختلف النوع را تا به حال خنثی نمودیم، برعلاوه آن مواد منفلق ناشده ای که از ساحه جنگی مانده بمب های طیاره٬ ماینهای چسپکی و ماینهای سولری و پلیتهای فشاری را خنثی کردیم."

بر اساس گفته‌های موصوف در جریان اجرای این وظیفه هفت بار زخمی شده است و با این همه چالش‌ها هنوز هم با ماین که به آن دشمن پنهان انسان‌ها گفته می‌شود، مقابله می‌کند:
"سه بار دشمنای وطن کمین زده٬ دو بار هم ماین انفجار کرد که خودم آسیب دیدم جمعاً هفت بار زخم برداشته ام."

آمر بخش ماین پاکی قوماندانی امنیه ولایت تخار اضافه کرد، بخاطر این وظیفه پُر خطر را انتخاب کرده است تا زنده گی انسان‌ها و حیوانات را از خطرات ماین نجات بدهد.
 

اختر محمد در ادامه سخنانش گفت که چند سال قبل ماینِ را خنثا نموده، که از خنثی سازی آن تیم ماین پاکی نیروهای جرمنی عاجز مانده بودند.

وی گفت :
"یک خطرناک ترین وظیفه داشتم در شورای ولایتی ولایت تخار که در سی پی او کمپیوتر اولین ماین مبایل کی روبرو شده بودم که در آن جا بجا شده  بود خنثی کردم٬ خارجیها پلان داشتند که ساختمان شورای ولایتی را همراه با ماین منفجر کنند، اما و قتیکه من ماین را خنثی کردم از ریاست شورای ولایتی گل پاشی شدم تا ریاست امنیت ملی."

از جانبی دیگر حاجی آغا داود آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت تخار در گفتگو با رسانه هاگفت که اختر محمد در قوماندانی امنیه تخار، همه او را به عنوان یک قهرمان می ‌شناسند که حیات صدها انسان را از تهدیدات ماین نجات داده است:
 

"انجنیر اختر محمد نقش کلیدی و نقش خوبی را تا به حال بازی کرده و تا به حال تقریبآ 4800 حلقه ماین را خنثی کرده و اگر از این میان 50 تا 100 ماین انفجار می‌کرد صدها خانواده در ماتم عزیزان شان می‌نشستند."
 

باید یاد آوری نمود که چندی پیش دفتر ماین پاکی سازمان‌ملل متحد اعلام کرده بود، که سال 2015 خونین‌ ترین سال برای پروسونل ماین پاکی بوده که به دلیل جنگ و نا امنی‌ها در افغانستان تلفات ماین نیز در این کشور افزایش یافته است

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0