صفحه اصلی | اخبار جهان | نیرو های افغان تمامی مسولیت های امنیتی در کشور را رسما به عهد گرفتند

نیرو های افغان تمامی مسولیت های امنیتی در کشور را رسما به عهد گرفتند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نیرو های افغان تمامی مسولیت های امنیتی در کشور را رسما به عهد گرفتند

مراسم تحویل تمامی مسولیت های امنیتی از نیرو های خارجی به افغان قرار بود بروز اول جنوری ۲۰۱۵ اجرا شود

در یک مراسم رسمی که در مقر فرماندهی نیروهای ناتو در کابل برگزار شد، مأموریت رزمی نیروهای ایساف به رهبری ناتو رسما پایان یافت و بعد از این نیروهای ناتو مستقر در افغانستان فقط در آموزش نیروهای افغان  مشارکت خواهند کرد و نقش آنان حمایتی خواهد بود.

در مراسم ژنرال جان کمپ‌بیل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان از فداکاری‌های نیروهای افغان و نیروهای تحت فرمانش ستایش کرد.

او در ادامه تاکید کرد که نیروهای افغان چالش های زیادی را در آینده پیشرو خواهند داشت که پیروزی از نیروهای افغان است.

قرار بود این مراسم در اول جنوری سال ۲۰۱۵ میلادی برگزار شود ولی سه روز زودتر از زمان تعیین شده دایر شد.

آقای کمپ بیل، در این مراسم شروع ماموریت جدید نیروهای امنیتی افغان را فصل جدیدی در تاریخ کشورخواند و به ادامه همکاری با نیروهای افغان تاکید کرد.

او افزود که زمان آن است که دشمنان افغانستان به خواست رئیس جمهور غنی احترام گذاشته، سلاح‌شان را به زمین گذارند، به روند صلح بپیوندند و به بازسازی افغانستان کمک کنند.

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفت که در ۱۳ سال گذشته نیروهای ناتو در کنار نیروهای افغان جنگیدند و فداکاری کردند در ماموریت جدید نیز این نیروها همراه با نیروهای افغان خواهند بود.

او تاکیدکرد که راه بازگشت به روزهای تاریک و گذشته وجود ندارد و نیروهای ناتو و افغان میدان را برای مخالفان خالی نخواهند گذاشت.

براساس توافق افغانستان و ناتو سال ۲۰۱۴ پایان نقش نظامی نیروهای ناتو در افغانستان است. شمار نیروهای آمریکایی و ناتو که زمانی به ۱۵۰ هزار نفر می‌رسیدند اکنون به ۱۵ هزار نفر کاهش یافته است.

در عین حال نیرو های افغان در جنگ با طالبان به کمک نیاز داردند

، سناتوران و نمایندگان پارلمان از کشورهای عضو این سازمان خواستند تا با تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، این نیروها در مبارزه با تروریسم کمک کنند.

سناتوران افغان در جلسه عمومی روز یکشنبه، از حمایت ها و قربانی های ناتو در سیزده سال اخیر نیز قدردانی کردند.

هرچند در متن موافقتنامه های امنیتی، ناتو و ایالات متحده امریکا متعهد به تجهیز نیروهای افغان شده اند ولی نوعیت این تجهیزات مشخص نشده و معلوم نیست که نیروهای افغانستان با چه وسایلی مجهز خواهند شد.

نیروهای امنیتی افغانستان در سال 2014 جنگ های خونینی را سپری کردند. طالبان نیز با شدت و قدرت بیشتری بر شماری از ولایات حمله کردند ولی نیروهای افغان باوجود تلفات سنگین، به مخالفان دولت اجازه نداد تا برای خود جغرافیا ایجاد کنند.

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0