صفحه اصلی | جامعه | شفافیت و حسابدهی در ادارات محلی ولایات تقویت شود

شفافیت و حسابدهی در ادارات محلی ولایات تقویت شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نظارت مردم از پروژه های بازسازی موثر خواهد بود نظارت مردم از پروژه های بازسازی موثر خواهد بود

حکومت افغانستان تلاش می کند تا شوراهای ولایتی نقش موثرتری در حکومت داری خوب، تحکیم رابطه با مردم و بازسازی داشته باشند. پس از اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی، قرار است تا چند روز دیگر این شوراها به کار آغاز کنند.

فاصله مردم از حکومت و عدم اعتماد بین حکومت و مردم از چالش های اصلی حکومت داری خوانده می شود. عدم دسترسی مردم به مقام ها و نهادهای حکومتی در ولایات سبب نارضایتی ها در بین مردم شده است و حالا تلاش می شود تا مردم به ادارات دولتی دسترسی داشته باشند .

شوراهای ولایتی که در 34 ولایت نقش پارلمان های کوچک را دارند، حکومت تلاش می کند تا این شوراها در عرصه های امنیتی، سیاسی و بازسازی با حکومت های محلی همکاری کنند.

اداره ارگان های محلی می گوید برخی از شوراها کارکردهای موثری داشته و زمینه حکومت داری خوب را فراهم کرده اند. فرید ماموندزی، معین پالیسی و مسلکی اداره ارگان های محلی روز سه شنبه 6 عقرب 1393 در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «این شوراها تاثیرات مثبت هم داشته اند؛ چنانچه 140 هزار شکایت به شوراای ولایت ها آمده بود. این نشان می دهد که مردم به شوراهای ولایتی اعتماد کرده اند. در ولایت کاپیسا شوراهای ولایتی 380 منازعه را حل کرده که حتی  بعضی منازعات از 50 تا 60 سال سابقه داشته است ».

آقای ماموندزی گفت شوراهای ولایتی در برخی از ولایات موفق نبوده اند و نتوانسته اند مشکلات مردم را حل کنند: «طوری که از آن ها توقع میرفت، متاسفانه چنین نبوده است . در بخش های امنیت، آوردن ثبات، در کارهای انکشافی اکثریت اعضای شان یا در کابل بودند یا در جلال آباد یا در ولایات همجوار. اکثریت شان در ولایات خود حضور نداشتند».

نظارت از فعالیت های والی ها، ولسوال ها و سایر مقام های محلی بخشی از صلاحیت های شوراهای ولایتی است ولی انتقادهایی وجود دارد که اداره های محلی کوشش می کنند شوراهای ولایتی را به حاشیه برانند و این موضوع در گذشته سبب شده تا شوراهای ولایتی شکایت شان را به پارلمان برسانند.

در همین حال اداره ارگان های محلی و دیده بان شفافیت که یک سازمان غیردولتی است و از پروژه های بازسازی و حکومت داری خوب نظارت می کند قراردادی را امضا کردند که براساس آن حساب دهی و شفافیت را در ادارات محلی افغانستان بیشتر کنند.

دیده بان شفافیت افغانستان می گوید تا زمانی که مردم از پروژه های بازسازی و کارکردهای حکومت های محلی نظارت نکنند، حکومت داری خوب به وجود نمی آید.

سید اکرام افضلی، رییس دیده بان شفافیت افغانستان گفت: «تا وقتی که واقعا مردم در سطح محل در تصامیمی که بالای زندگی آن ها تاسیرگذار شریک نشوند، در نظارت شریک نباشند، حسابدهی صورت نگیرد و رضایت آن ها حاصل نشود، نظام، نظام مردمی شده نمی تواند».

دیده بان شفافیت تاکید کرد که مردم باید از اطلاعاتی که حکومت دارد آگاهی یابند و بدانند که حکومت محلی چگونه بودجه را مصرف می کند. مسئولان این نهاد می گویند دسترسی به آمار و ارقام شفافیت و حسابدهی را تقویت می کند.

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0