صفحه اصلی | جامعه | بدنبال سخنان رییس جمهور احمدزی و عبدالله عبدالله در رابطه به محو فساد مبارزه علیه فساد اکنون به ولایات میرسد

بدنبال سخنان رییس جمهور احمدزی و عبدالله عبدالله در رابطه به محو فساد مبارزه علیه فساد اکنون به ولایات میرسد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سارنوالی ولایت خوست ۴ تن از کارمندان دولت را به اتهام فساد اداری بازداشت کرده است سارنوالی ولایت خوست ۴ تن از کارمندان دولت را به اتهام فساد اداری بازداشت کرده است

در جریان یک هفته چهار مقام دولتی در خوست به اتهام فساد اداری از کارشان برکنار شده و تحت توقیف قرار گرفته اند. سارنوالی این ولایت می گوید که این افراد در شهرداری، مستوفیت ، شورای ولایتی و ریاست معارف موظف بودند.

در پی وعده های رئیس جمهور برای مبارزه جدی با فساد اداری و پیگیری مجدد پرونده کابل بانک سابق، روند مبارزه با فساد اداری و بازگشایی پرونده های مربوط به آن در ولایت های مختلف کشور شدت گرفته است .

در تازه ترین مورد در ولایت خوست چهار مقام دولتی به اتهام فساد اداری از وظایف شان برکنار و بازداشت شده اند. در آغاز هفته محمد شریف سرپرست شهرداری خوست و به روز پنج شنبه نیز سه مقام دیگر در این ولایت به اتهام فساد بازداشت شدند.

محمد شعیب ثابت، رئیس سارنوالی ولایت خوست میگوید  که شهردار این ولایت در یک قرارداد به بودجه دولتی ضرر رسانده است گفته میشود شهر دار ولایت خوست  در یک قرارداد 12 میلیون و 890 هزار افغانی به دولت خساره رسانده است

رئیس سارنوالی خوست در یک نشست خبری اسمای این افراد را افشا نمود اشخاص بازداشت شده ، معاون شورای ولایتی، مدیر منابع بشری مستوفیت و مدیر تکنالوژی معلوماتی ریاست معارف این ولایت می باشند که در یک قرارداد خریداری اختلاس کرده اند.

اما سید کریم خاکسار، رئیس شورای ولایتی خوست در یک نشست خبری این عملکرد سارنوالی را نادرست خوانده  و گفته است  که برای بازداشت معاون این شورا هیچ استعلام رسمی و تحقیقی صورت نگرفته و بی گناه زندانی شده است.

شماری از باشندگان ولایت خوست نیز امیدواری شان به مبارزه جدی با فساد اداری بیشتر شده است، اما از ارگان های عدلی و قضایی می خواهند که قانون را بالای همه یکسان تطبیق کرده، مفسدان اداری را آزاد نکنند و در ادارات خود نیز اصلاحات بیاورند.

از زمان آغاز به کار دولت جدید "حکومت وحدت ملی" در افغانستان امیدواری ها برای زدودن فساد اداری بیشتر شده است. مدتی قبل اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور جدید این کشور فرمان داد تا پرونده فساد در کابل بانک سابق دوباره در لوی سارنوالی این کشور به جریان افتد و تمامی افراد متهم در این پرونده بازداشت شوند.

مبارزه جدی با فساد اداری یکی از وعده های آقای احمدزی رئیس جمهور و عبدالله رئیس اجرایی دولت جدید افغانستان در جریان مبارزات انتخاباتی شان بود. اقای احمدزی و عبدالله وعده داده اند که فساد را از افغانستان محو می کنند. در آغاز کار این دولت مبارزه با فساد در دستور کار قرار گرفته و حالا این روحیه از مرکز به ولایت ها نیز گسترش یافته است.

افغانستان هنوز هم در صدر کشورهای جهان قرار دارد که به فساد گسترده اداری آغشته هستند. مطابق با آمار سازمان بین المللی شفافیت، این کشور در سال 2013 در میان 177 کشور در جهان مقام 155 ام را در شفافیت به دست آورده است. فساد اداری در افغانستان بارها باعث اعتراض جامعه بین المللی و تهدید به قطع کمک ها به این کشور شده است.

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0