صفحه اصلی | فرهنگ | غزنی به عنوان مرکزی ثقافت اسلامی درماه حمل سال 1391اعلام می گردد

غزنی به عنوان مرکزی ثقافت اسلامی درماه حمل سال 1391اعلام می گردد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر سید مخدوم رهین از طالبان خواست تا در این مراسم شرکت کنند داکتر سید مخدوم رهین از طالبان خواست تا در این مراسم شرکت کنند

شهر غزنی تا حال برای پذیرایی مهمانان این مراسم آماده نیست نه از لحاظ امنیت و نه از لحاظ باز سازی

 

داکترسیدمخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ کشور از مخالفین دولت خواست تا در مراسم نامگذاری غزنی به عنوان مرکز فرهنگی جهان اسلام شرکت نمایند  .

آقای رهین روز چهارشنبه دریک مصاحبه اش به رادیو آزادی افغانستان گفته است که آمادگی های لازم برای برگذاری مراسم در این ولایت روی دست گرفته شده است  .

 

داکتررهین در مورد تاریخ دقیق مراسم نامگذار چنین افزود  : 

 

  <<  هفته آخر ماه حمل هفته خاص در غزنی خواهد بود، روز بیست چهارم حمل غزنی رسماً از سوی آیسیسکو به عنوان پایتخت اسلامی اعلان می شود، ما از وزرای فرهنگ ممالک مختلف دعوت کردیم، امیدوار هستیم که طالب ها هم اهمیت غزنی شهر مبارک که سهم بزرگ در معارف اسلامی دارد نه تنها صلح را رعایت کنند، بلکه در تجلیل از غزنی سهم بگیرند<<.

ولایت غزنی که درجنوب افغانستان موقعیت دارد از سوی یونسکو در سال 2007 میلادی به عنوان مرکز ثقافت اسلامی تعیین شده است، و در آن زمان فیصله به عمل آمد که این ولایت به گونه رسمی در سال 2013 میلادی معرفی شود.

وی همچنان گفت که به تمام ولایات کشور وظیفه سپرده شده تا تولیدات محلی شان را به غزنی جهت نمایش انتقال بدهد.

دراین مراسم ازوزراء فرهنگ کشورهای اسلامی نیزازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ افغنستان دعوت شده اندکه قراراست دراین مراسم درولایت غزنی اشتراک نمایند.

در همین حال کارشناسان نظامی به این باور اند که استخبارات کشور های منطقه شاید نگذارند تا این روز تاریخی که افتخار مردم افغانستان است افتتاح شود.

 

جنرال امرالله امان یک تن از کارشناسان مسائل نظامی گفت،.

<<استخبارات منطقه و تحرکات منطقه یی به این افتخارات رنج می کشند و می خواهند تا غزنی را که از لحاظ تاریخ و افتخارات که نصیب مردم افغانستان شده نا آرام تر بسازند دشمن در هر صورت می تواند وضعیت را نا آرام تر بسازد و این افتخار را به چالش بکشد، نیروهای امنیتی باید در این مورد بی تفاوت نباشند<<.

از سوی دیگر آقای امان می گوید که برای برگذاری مراسم این روز تاریخی باید مردم و نیروهای امنیتی دست به دست هم بدهند و نگذارند تا مخالفین مانع برگزاری این برنامه شوند.

 

اما تابحال غزنی بخاطر تجلیل از این روز آماده نشده است مرکز ثقافت که یک تعمیر بسیار بزرګ است زیر کار بوده و تمام آبدات در این ولایت ترمیم نشده اند مقامات در این مورد در غزنی میګویند که دولت از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۰ هیچ تصمیمی در مورد غزنی نګرفته بود و بعد از سال ۲۰۱۰ دولت افغانستان سالانه ۱۰ ملیون دالر را به غزنی اختصاص داد که آن هم به ګفته والی غزنی از طرف وزارت مالیه به غزنی انتقال داده نشد فعلا که چند ماهی به تجلیل از این روز باقی مانده است دولت کوشش دارد تا تمام کار ها را در طول چند ماه به پایان برساند مقامات در غزنی میګویند که ما فقط این روز را تجلیل میکنیم  دیدار از ساحات باستانی را می ګذاریم به سال های بعد

 این در حالیست که طی سال های گذشته فعالیت های مخالفین مسلح در ولایت غزنی افزایش یافته است و بسیاری از مناطق این ولایت را نا امن ساخته اند.

 

حتی در سال جاری مردم چند ولسوالی غزنی از فعالیت های مخالفین به تنگ آمدند و بر علیه این گروه دست به قیام زدند

 

 

تهیه سید احد سروش

ویرایش مصطفی عندلیب

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0