صفحه اصلی | اقتصاد | چین در بخش بازسازی افغانستان، کمک مینماید.

چین در بخش بازسازی افغانستان، کمک مینماید.

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
چین در بخش بازسازی افغانستان، کمک مینماید. تصویر ازآرشیف چین در بخش بازسازی افغانستان، کمک مینماید. تصویر ازآرشیف

دولت چین اعلام داشته است که در بخش اقتصادی وبازسازی افغانستان را کمک وتقویت مینماید. رئیس جمهور کرزی نیز گفته است که جین حیثیت لنگرثبات در منطقه را دارد.

به نقل ازخبرگزاری رسمی چین شینهوا؛ آقای کرزی که برای اشتراک در مجمع اقتصادی اروپا – آسیا به شهر شیان چین سفر کرده بود، از آنجا به پیکنگ رفته و در دیدار با ، با شی جین پینگ، رییس جمهور و لی کی کیانگ، نخست وزیر چین این سخن را ابراز داشت.

به گزارش شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، رییس جمهور این کشور به حامد کرزی در این دیدار گفته است: «چین در حد توان خود به صورت مداوم کمک هایی را برای بازسازی صلح آمیز و توسعه اقتصادی افغانستان فراهم می سازد ».

به نقل از تلویزیون دولتی چین، شی جین پینگ گفته است که دو کشور باید همکاری های خود را در بخش های اقتصاد، تجارت، استخراج معادن، انرژی و ایجاد زیرساخت ها تقویت کنند. او افزوده است: «چین از آن شرکت های چینی که ظرفیت سرمایه گذاری در افغانستان را دارند، حمایت می کند».

به گزارش تلویزیون دولتی چین، در این دیدار مقام های دو کشور اعلامیه ای را برای تقویت "مشارکت استراتژیک" صادر کردند. همچنان مقام های افغانستان و چین موافقتنامه هایی را در بخش استرداد مجرمین و همکاری های اقتصادی و تکنولوژیکی امضا کردند.

حامد کرزی در دیدار با نخست وزیر چین از رابطه چین با افغانستان ستایش کرد و گفت: «ما چین را به عنوان کشوری در نظر می گیرم که لنگر ثبات برای این منطقه و جهان بزرگتر باشد».

برای حامد کرزی مراسم پذیرایی مجللی در سالون بزرگ خلق چین تدارک دیده شده بود. کرزی با اشاره به این که در 12 سال گذشته پنج تا شش بار از چین دیدار کرده است، گفت: «اعتماد و دوستی ما مورد آزمایش قرار گرفته و تثبیت شده است».

رییس جمهور چین به کرزی گفت که در وقت مهمی به چین سفر کرده است. او افزود که رییس جمهور کرزی "نقش مهمی را در رهبری مردم افغانستان در تلاش های شان برای بازسازی و صلح ایفا کرده است».

چین در 12 سال گذشته نقش مستقیمی در تلاش های سیاسی برای تامین ثبات در افغانستان نداشته است.حکومت افغانستان در تلاش است که با خروج نیروهای بین المللی، چین را به سرمایه گذاری در این کشور تشویق نماید.

زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان روز چهار شنبه در گفتگو با همتای چینی اش وانگ یی در مجمع عمومی ملل متحد در نیویارک، ابراز امیدواری کرد که چین در روند گذار سیاسی، اقتصادی و نظامی در افغانستان "فعالانه سهم بگیرد".

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0